Sjätte styrelsemötet

Föreningens sjätte styrelsemöte i år är genomfört. Protokoll läggs upp på hemsidan när det är utskrivet och signerat.

Uthyrningen av våra byggställningar och tält med stolar och bord flyter på, det är ju säsong. Styrelsen funderade på om bokningen kan göras webbaserad och det kommer nog vad det lider, men det är inte nära förestående. Vi beslöt att bodens inredning ska kompletteras så att vi får bättre plats och överblick.

Vi har nu summerat antalet betalande medlemmar: 490 stycken, vilket är ungefär 65 % av möjliga. Det är en stabil nivå som möjliggör vår låga medlemsavgift. Det är roligt att nyinflyttade vill vara med och ersätta dem som flyttar ut.

Föreningens nästa arrangemang är loppmarknaden i Båtparken/Lagmansparken den 14 september. Givetvis diskuterade vi praktiska detaljer och organisation. Styrelsen önskar välkomna, ni i föreningens område som vill sälja och alla som kommer och vill köpa!