Se historiska bildspelen från årsmötet 2017

Den 30 mars hölls föreningens årsmöte 2017 i Skarpnäckskyrkans lokaler. I samband med årsmötet uppmärksammade vi att föreningen fyller 90 år i år och fick ta del av ett mycket uppskattat nedslag i vårt områdes historia i ord och bild.

Närmare 60 medlemmar närvarade under kvällen och bidrog både under årsmötet och med historier från området. Vi firade såklart föreningens jämna födelsedag med tårta!

Lasse Törnros, Janne Söderberg och Karin Månsson i styrelsen hade tagit fram det gedigna materialet, delvis från egna arkiv. Föredraget framfördes av Lasse Törnros och Janne Söderberg. Tack till alla som bidrog!

Vill du vara med och anordna mer festligheter under året för att fira föreningen, tag kontakt med styrelsen på info@skarpnack.org.

Vi tar gärna emot bilder från 70-, 80- och 90-talen till vårt arkiv – mejla info@skarpnack.org

Tack till alla som deltog på mötet!

Hälsningar Styrelsen