Hej medlemmar i Skarpnäcks trädgårdsstadsförening!

Augusti är här och området börjar fyllas av vardag igen efter semestrarna. Skolväskor packas, kräftskivor dukas upp i trädgårdarna samtidigt som kvällarna blir mörkare. Vi hoppas att ni alla har haft en fin sommar och hälsar er alla välkomna tillbaka till vår underbara trädgårdsstad!

Även styrelsen har startat upp sitt arbete efter sommaren och har som vanligt en hel del att ta tag i under hösten.

Det har varit problem med råttor i delar av området. Nu när äpplen och plommon börjar mogna vill vi därför påminna alla om att ta hand om fallfrukten. Frukt som blir liggande på marken är lättillgänglig mat för råttor och andra skadedjur. Om vi hjälps åt att hålla rent i våra trädgårdar minskar vi risken för att problemen växer.

Under sommaren har vår materialbod blivit utsatt för klotter, vi i styrelsen är medvetna om det och hanterar frågan.

Nästa år fyller Skarpnäcks trädgårdsstadsförening 100 år! 100-årsgruppen har fortsatt sitt arbete under sommaren med planeringen av jubileumsåret 2027. Gruppen tar gärna emot fler som vill hjälpa till, med stort eller smått. Hör av dig till styrelsen om du tycker att det vore roligt att vara med. Ju fler som bidrar, desto fler trevligheter kan vi tillsammans få till under jubileumsåret!

Med det önskar styrelsen alla en fin sensommar och en bra start på hösten!